Şuhut Anayurt Gazetesi

“OYUNLU F KLAVYE PROGRAMI” GELİŞTİRİLDİ

“OYUNLU F KLAVYE PROGRAMI” GELİŞTİRİLDİ
863 views
05 Temmuz 2023 - 18:31

5-6 yaşındaki anaokulu öğrencileri dahil herkesin on parmakla Bilgisayar kullanımını sağlamak üzere “OYUNLU F KLAVYE PROGRAMI” geliltirildi.
İntersteno-Türk Grubu Başkanı ve Türkiye Temsilcisi Seçkin Köse, bilimsel gerçeklerin ışığında teknolojinin küçük yaşta öğrenilmesini ve kullanılmasını yaygınlaştırmak için “OYUNLU F KLAVYE” programı geliştirdiklerini söyledi. On parmakla Türkçeye en uygun F klavye eğitiminin 2023-2024 Öğretim yılından itibaren ana-ilk-orta ve liselerde müfredata dahil edilmesini Milli Eğitim Bakanlığı’na önerdiklerini açıkladı.
2016 yılında vefat eden Afyonkarahisarlı İhsan Yener hocamızın Türkçeye en uygun F klavye programından yararlanarak geliştirilen bilgisayarda F klavye uygulamasının herkese öğretilmesini amaçladıklarını söyleyen Köse, yeni geliştirdikleri OYUNLU F KLAVYE programını Milli Eğitim Bakanlığı’na tavsiye ettiklerini belirtti.
Seçkin Köse şunları söyledi :
“Cumhuriyetimizin 100.yılında bütün halkımızın istisnasız on parmakla Bilgisayarda F klavyeyi öğrenmesini istiyoruz. Geliştirdiğimiz programda Afyonkarahisar’ın ve Şuhut’un damgası vardır. Rahmetli İhsan Yener hocamız Afyonludur. Programı hazırlayan Yusuf Çetin Şuhutludur. Programa destekte bulunan Hüseyin Özçelik hocamız Şuhutludur. Hasan Erdoğan hocamız Sandıklılı olup uzun yıllar Şuhut’ta görev yapmıştır. F Klavye Uçan Parmaklar Derneği Başkanı Avukat Bekir Arabacı’nın organizasyonu ile İntersteno-Türk Grubu ve F Klavye Derneği üyesi programcı Yusuf Çetin tarafından, öğretmenlerimiz Hüseyin Özçelik ve Hasan Erdoğan’ın destekleri ile geliştirilen OYUNLU F KLAVYE programı ülkemiz için çok önemli bir gelişme olacaktır. Bilgisayarların bilimsel olarak OYUNLU F KLAVYE programıyla on parmakla öğretilmesini amaçlıyoruz. Böylece 7’den 70’e bütün herkes en pratik ve Türkçeye en uygun olarak on parmakla Bilgisayar kullanabilecektir. Programın geliştirilmesine yönelik katkılarından dolayı bütün öğretmenlerimize, şampiyon öğrencilerimize teşekkür ederim. “
“Geliştirdiğimiz programın amacı, OYUNLU F KLAVYE uygulaması ile Türkiye’de ve dünyada çocuklar oyun oynarken F klavye kullanmayı öğrenmelerini sağlayacak özel bir program sunabilmekti.Bunu da başarmış olduk.Böylece hem Türkiye’de hem de dünyada bir numaralı klavye öğrenme uygulamasına sahip olacağız.