Şuhut Anayurt Gazetesi

ŞUHUT’TAKİ YÜKSEKOKULLARIN KONTENJANLARI TAMAMEN DOLDU

ŞUHUT’TAKİ YÜKSEKOKULLARIN  KONTENJANLARI TAMAMEN DOLDU
559 views
23 Ağustos 2023 - 19:54

2023 YKS sonuçları belli oldu. Şuhut’taki iki yüksekokulda kontenjanların tamamının dolduğu açıklandı.ÖSYM verilerine göre, ilçemizde eğitim – öğretime devam Şuhut Meslek Yüksekokulu ile Şuhut Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’ndaki bölümlerin tamamı doldu. ÖSYM tarafından açıklanan 2023 Yılı Yükseköğretim programlarına giriş raporuna göre Şuhut’taki yüksekokullara toplam 280 öğrenci alındı.

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ ŞUHUT MESLEK YÜKSEKOKULU

GIDA TEKNOLOJİSİ…….. 45
LABORANT VE VETERİNER SAĞLIK…. 50
: LABORANT VE VETERİNER SAĞLIK (İKİNCİ ÖĞRENİM)… 40
REKLAMCILIK……… 25
AFYONKARAHİSAR’ SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ ŞUHUT SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU;
İLK VE ACİL YARDIM….. 40
PATOLOJİ LABORATUVAR TEKNİKLERİ….. 40
TIBBİ LABOTATUVAR TEKNİKLERİ…. 40

Yüksekokul programlarının tamamen dolması ilçemizde sevinçle karşılandı. Bu yıl gelecek öğrencilerin Şuhut’a canlılık getirmesi bekleniyor. Görüşlerini aldığımız hemşehrilerimiz, Şuhut’ta 4 yıllık bir fakülte açılması gerektiğini söylediler. Şuhut’un tarım ve hayvancılıkta söz sahibi bir ilçe olduğunu ifade eden Şuhutlular, bu durumun göz önüne alınarak Ziraat veya Veterinerlik Fakültelerinden birinin Şuhut’ta açılmasını istediler.
Halen Afyonkarahisar’da iki devlet üniversitesinin bulunduğu ve bu üniversitelerin bütün fakültelerinin Afyonkarahisar şehir merkezinde eğitim – öğretime devam ettiği biliniyor. Sadece Bolvadin’de 4 yıllık Uygulamalı Bilimler Fakültesi bulunurken diğer ilçelerde meslek yüksekokulları mevcut.
Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin 13, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin ise 4 Fakültesi bulunuyor. Toplam 17 fakültenin 16 tanesi Afyon şehir merkezinde eğitime devam ediyor.